HP Omen 16 (2023): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 17:04, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Product family | Omen |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1 to 569.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 7840HS Intel i7-13700HX |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 16.1 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 136.83 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 338 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 72 % P3 coverage: 72 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 140 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 or 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No or Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.5 inches (37 cm) D: 10.2 inches (26 cm) H: 0.93 inches (2.4 cm) |
| Mass | 5.4 pounds (2,400 g) |
| Power brick | 1.39 pounds (630 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No or Yes |
| Website | HP |
The HP Omen 16 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links