Lenovo IdeaPad Slim 7i Pro (2021)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | IdeaPad Slim |
| Release date | October 2021 |
| Introductory price | USD 799 to 799 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i5-11300H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 2880 x 1800 PPI: 242.59 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 90 Hz Brightness: 395 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 77 % P3: 77 % |
| Graphics | Intel i5-11300H Iris Xe |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 0 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 12.3 inches (31 cm) D: 8.7 inches (22 cm) H: 0.62 inches (1.6 cm) |
| Mass | 3.04 pounds (1,380 g) |
| Power brick | 0.73 pounds (330 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | Lenovo |
The Lenovo IdeaPad Slim 7i Pro (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links