Gigabyte Aorus 17H (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aorus |
| Release date | January 2023 |
| Introductory price | USD 2099.99 to 2099.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-13700H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 360 Hz Brightness: 351 Nits sRGB: 97.9 % Adobe RGB: 69.9 % P3: 72.3 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4080 12 GB VRAM 140 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 15.7 inches (40 cm) D: 10.2 inches (26 cm) H: 1.18 inches (3.0 cm) |
| Mass | 5.95 pounds (2,700 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aorus 17H (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links