Gigabyte Aorus 15X (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aorus |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1599.99 to 1599.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-13900HX |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1440 PPI: 188.28 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 240 Hz Brightness: 301 Nits sRGB coverage: 98.2 % Adobe RGB coverage: 70.5 % P3 coverage: 69.3 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4070 8 GB VRAM 140 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 10.8 inches (27 cm) H: 0.78 inches (2.0 cm) |
| Mass | 5.73 pounds (2,600 g) |
| Power brick | 1.95 pounds (880 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aorus 15X (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links