Samsung Galaxy Book4 Pro 360 (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Product family | Galaxy Book |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 1 to 450 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 5 125H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: OLED Resolution: 2880 x 1800 PPI: 212.26 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 120 Hz Brightness: 408 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 97 % P3 coverage: 100 % |
| Graphics | Intel Arc 7-Cores |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9.9 inches (25 cm) H: 0.5 inches (1.3 cm) |
| Mass | 3.66 pounds (1,660 g) |
| Power brick | 0.35 pounds (160 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | 2-in-1 / Convertible |
| Website | Samsung |
The Samsung Galaxy Book4 Pro 360 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links