MSI Summit E14 Flip Evo (2022)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Summit |
| Release date | January 2022 |
| Introductory price | USD 1 to 599 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i7-1260P |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 2880 x 1800 PPI: 242.59 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 468 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 86 % P3 coverage: 98 % |
| Graphics | Intel i7-1260P Iris Xe |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 12.6 inches (32 cm) D: 8.6 inches (22 cm) H: 0.63 inches (1.6 cm) |
| Mass | 3.61 pounds (1,640 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | 2-in-1 / Convertible |
| Website | MSI |
The MSI Summit E14 Flip Evo (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links