Lenovo Flex 5 16 (2022)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | Flex |
| Release date | April 2022 |
| Introductory price | USD 699.99 to 699.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-1255U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 400 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 70 % P3 coverage: 70 % |
| Graphics | Intel i7-1255U Iris Xe |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (360 mm) D: 10 inches (250 mm) H: 0.74 inches (19 mm) |
| Mass | 4.63 pounds (2,100 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | 2-in-1 / Convertible |
| Website | Lenovo |
The Lenovo Flex 5 16 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links