MSI Cyborg 14 (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Cyborg |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 1299 to 1299 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-13620H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 161.73 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 144 Hz brightness: 234 Nits sRGB coverage: 63 % Adobe RGB coverage: 44 % P3 coverage: 42 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 45 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 1 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | 12.4 inches (310 mm) x 9.2 inches (230 mm) x 0.88 inches (22 mm) |
| Mass | 3.53 pounds (1,600 g) |
| Keyboard | Blue |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | MSI |
The MSI Cyborg 14 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links