MSI Creator M16 HX (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Creator |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 1 to 699.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i7-14700HX |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 240 Hz brightness: 394 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 87 % P3 coverage: 98 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 65 Watts |
| Input | Built in: Yes |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.3 USB type-A: 3 USB-C: 1 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 14.1 inches (360 mm) x 10.2 inches (260 mm) x 1.06 inches (27 mm) |
| Mass | 4.96 pounds (2,250 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | MSI |
The MSI Creator M16 HX (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links