Gigabyte Aorus 16X (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aorus |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 1699.99 to 1699.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-14650HX |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz brightness: 316 Nits sRGB coverage: 99.9 % Adobe RGB coverage: 84.5 % P3 coverage: 95.2 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 140 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi 7 Bluetooth 5.4 USB type-A: 2 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 14 inches (360 mm) x 10 inches (250 mm) x 1.06 inches (27 mm) |
| Mass | 5.07 pounds (2,300 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aorus 16X (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links