Gigabyte G6 (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | G |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 1099.99 to 1099.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-13620H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 141.51 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz brightness: 248 Nits sRGB coverage: 63 % Adobe RGB coverage: 44 % P3 coverage: 45 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 75 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | 14.2 inches (360 mm) x 10.4 inches (260 mm) x 1.02 inches (26 mm) |
| Mass | 5.07 pounds (2,300 g) |
| Keyboard | 15 Color LED |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte G6 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links