MSI Prestige 14 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Prestige |
| Release date | February 2023 |
| Introductory price | USD 999.99 to 999.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-13700H |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 161.73 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz brightness: 415 Nits sRGB coverage: 99 % Adobe RGB coverage: 77 % P3 coverage: 79 % |
| Graphics | Intel i7-13700H Iris Xe GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.2 USB type-A: 1 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 12.4 inches (310 mm) x 9 inches (230 mm) x 0.7 inches (18 mm) |
| Mass | 3.53 pounds (1,600 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | MSI |
The MSI Prestige 14 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links