MSI Prestige 16 AI Evo (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Prestige |
| Release date | December 2023 |
| Introductory price | USD 1449.99 to 1449.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155H |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: OLED Resolution: 3840 x 2400 PPI: 283.02 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz brightness: 362 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 97 % P3 coverage: 90 % |
| Graphics | Intel Arc 8-Cores GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi 7 Bluetooth 5.4 USB type-A: 1 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 14.1 inches (360 mm) x 10 inches (250 mm) x 0.75 inches (19 mm) |
| Mass | 3.31 pounds (1,500 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | MSI |
The MSI Prestige 16 AI Evo (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links