Dell Inspiron 15 3511 (2021)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Dell |
|---|---|
| Product family | Inspiron |
| Release date | January 2021 |
| Introductory price | USD 509.99 to 509.99 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i5-1135G7 |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz brightness: 230 Nits sRGB coverage: 58.8 % Adobe RGB coverage: 41.5 % P3 coverage: 40.1 % |
| Graphics | Intel i5-1135G7 Iris Xe GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 5 Bluetooth 4.1 USB type-A: 3 USB-C: 0 USB-C (Non-thunderbolt): 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | 14.1 inches (360 mm) x 9.3 inches (240 mm) x 0.74 inches (19 mm) |
| Mass | 3.7 pounds (1,700 g) |
| Power brick | 0.67 pounds (300 g) |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Dell |
The Dell Inspiron 15 3511 (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links