MSI Titan GT77 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Titan GT |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 4499 to 4499 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i9-13980HX |
| Memory | 64 GB |
| Memory slots | 4 user accessible slots |
| Storage | 2048 GB |
| Storage slots | 3 user accessible slots |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: Mini LED Resolution: 3840 x 2160 PPI: 254.67 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz brightness: 602 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 92 % P3 coverage: 95 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4080 12 GB VRAM 175 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.3 USB type-A: 3 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 15.6 inches (400 mm) x 13 inches (330 mm) x 0.91 inches (23 mm) |
| Mass | 7.28 pounds (3,300 g) |
| Power brick | 3.14 pounds (1,420 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | MSI |
The MSI Titan GT77 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links