Apple MacBook Pro 16 (2021)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Apple |
|---|---|
| Product family | MacBook Pro |
| Release date | October 2021 |
| Introductory price | USD 1949 to 2084.99 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | MacOS |
| CPU | Apple M1 Pro (10C) |
| Memory | 16 or 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 0 user accessible slots |
| Display | Screen size: 16.2 inch Panel type: Mini LED Resolution: 3456 x 2234 PPI: 254.02 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 120 Hz brightness: 497 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 88 % P3 coverage: 99.1 % |
| Graphics | Apple M1 Pro (16C GPU) GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi 6 Bluetooth 5 USB type-A: 0 USB-C: 3 USB-C (Non-thunderbolt): 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 3 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 14 inches (360 mm) x 9.8 inches (250 mm) x 0.66 inches (17 mm) |
| Mass | 4.7 pounds (2,100 g) |
| Power brick | 0.78 pounds (350 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Apple |
The Apple MacBook Pro 16 (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links