MSI Raider GE67Hx (2022)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Raider GE |
| Release date | May 2022 |
| Introductory price | USD 2 to 349 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i7-12800HX |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: OLED Resolution: 2560 x 1440 PPI: 188.28 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 240 Hz brightness: 344 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 98 % P3 coverage: 100 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3070 Ti 8 GB VRAM 150 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.2 USB type-A: 3 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | 14.1 inches (360 mm) x 10.5 inches (270 mm) x 0.92 inches (23 mm) |
| Mass | 5.25 pounds (2,380 g) |
| Power brick | 2.99 pounds (1,360 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | MSI |
The MSI Raider GE67Hx (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links