Gigabyte Aorus 7 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aorus |
| Release date | March 2023 |
| Introductory price | USD 1189.99 to 1189.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i5-12500H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 360 Hz brightness: 351 Nits sRGB coverage: 97.9 % Adobe RGB coverage: 69.9 % P3 coverage: 72.3 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 GB VRAM 105 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 1 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | 15.7 inches (400 mm) x 10 inches (250 mm) x 1.02 inches (26 mm) |
| Mass | 5.95 pounds (2,700 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aorus 7 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links