Dell XPS 15 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Dell |
|---|---|
| Product family | XPS |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 999.99 to 999.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-13700H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 145.14 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz brightness: 606 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 79.1 % P3 coverage: 80.9 % |
| Graphics | Intel Arc A370M GB VRAM 50 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6 Bluetooth 5.2 USB type-A: 0 USB-C: 3 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 0 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 13.6 inches (350 mm) x 9.1 inches (230 mm) x 0.71 inches (18 mm) |
| Mass | 4.21 pounds (1,910 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | Dell |
The Dell XPS 15 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links