ASUS ROG Strix Scar 17 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Strix |
| Release date | January 2023 |
| Introductory price | USD 2499 to 2499 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-12900H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 360 Hz brightness: 292 Nits sRGB coverage: 99.4 % Adobe RGB coverage: 72.2 % P3 coverage: 71 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3070 Ti GB VRAM 150 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: No Webcam |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 15.6 inches (400 mm) x 11.1 inches (280 mm) x 1.02 inches (26 mm) |
| Mass | 6.39 pounds (2,900 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Strix Scar 17 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links