ASUS Zenbook Pro 17 (2022)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | Zenbook |
| Release date | June 2022 |
| Introductory price | USD 1499.99 to 1499.99 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 9 6900HX |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz brightness: 400 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 90 % P3 coverage: 95 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3050 GB VRAM 50 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 15.6 inches (400 mm) x 10.2 inches (260 mm) x 0.74 inches (19 mm) |
| Mass | 5.18 pounds (2,350 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | ASUS |
The ASUS Zenbook Pro 17 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links