ASUS Zenbook Duo (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | Zenbook Duo |
| Release date | January 2024 |
| Introductory price | USD 1500 to 1500 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-1195G7 |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 2880 x 1800 PPI: 242.59 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 120 Hz brightness: 400 Nits sRGB coverage: 99 % Adobe RGB coverage: 71 % P3 coverage: 73 % |
| Graphics | Intel i7-1195G7 Iris Xe GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: Yes |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.3 USB type-A: 1 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 12.3 inches (310 mm) x 8.6 inches (220 mm) x 0.78 inches (20 mm) |
| Mass | 3.64 pounds (1,650 g) |
| Power brick | 0.48 pounds (220 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | ASUS |
The ASUS Zenbook Duo (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links