Lenovo IdeaPad 1 15" (2022)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | IdeaPad |
| Release date | March 2022 |
| Introductory price | USD 740.99 to 740.99 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 5700U |
| Memory | 12 GB |
| Memory slots | 1 user accessible slots |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz brightness: 300 Nits sRGB coverage: 60 % Adobe RGB coverage: 40 % P3 coverage: 40 % |
| Graphics | AMD Ryzen 7 5700U Vega 8 GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: Yes |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6 Bluetooth 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 1 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | 14.2 inches (360 mm) x 9.3 inches (240 mm) x 0.74 inches (19 mm) |
| Mass | 3.57 pounds (1,620 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Lenovo |
The Lenovo IdeaPad 1 15" (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links