ASUS Vivobook Go 14 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | Vivobook |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 449.99 to 449.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 3 7320U |
| Memory | 8 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 256 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 157.35 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz brightness: 250 Nits sRGB coverage: 65 % Adobe RGB coverage: 45 % P3 coverage: 45 % |
| Graphics | AMD Radeon 610M GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 5 Bluetooth 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 1 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | 12.8 inches (330 mm) x 8.4 inches (210 mm) x 0.7 inches (18 mm) |
| Mass | 3.04 pounds (1,380 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | ASUS |
The ASUS Vivobook Go 14 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links