Acer Aspire 5 15 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Aspire |
| Release date | June 2023 or May 2023 |
| Introductory price | USD 499 to 729 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 5 7530U Intel i5-1335U Intel i7-1355U |
| Memory | 8 or 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz brightness: 275 Nits sRGB coverage: 57 % Adobe RGB coverage: 39 % P3 coverage: 38 % |
| Graphics | AMD Ryzen 5 7530U Vega 7 GB VRAM [[Total GPU Power|]] Intel i5-1335U Iris Xe GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 1 USB-C (Non-thunderbolt): 1 or 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 or 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No or Yes Ethernet: No USB-C charging: No or Yes |
| Dimensions | 14.3 inches (360 mm) x 9.4 inches (240 mm) x 0.7 inches (18 mm) or 14.2 inches (360 mm) x 9.4 inches (240 mm) x 0.7 inches (18 mm) |
| Mass | 3.53 pounds (1,600 g) or 3.97 pounds (1,800 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Acer |
The Acer Aspire 5 15 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links