ASUS Vivobook Go 15 (2022)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | Vivobook Go 15 |
| Release date | February 2022 |
| Introductory price | USD 223 to 223 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11S |
| CPU | Intel Celeron N4020 |
| Memory | 4 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 64 GB |
| Storage slots | 0 user accessible slots |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: TN Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz brightness: 200 Nits sRGB coverage: 50 % Adobe RGB coverage: 35 % P3 coverage: 35 % |
| Graphics | Intel UHD Graphics 600 (N4020) GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 480p |
| Connectivity | WiFi 5 Bluetooth 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 1 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | 14.2 inches (360 mm) x 9.3 inches (240 mm) x 0.71 inches (18 mm) |
| Mass | 3.46 pounds (1,570 g) |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | ASUS |
The ASUS Vivobook Go 15 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links