ASUS ROG Zephyrus G14 (2022)
This article needs to be Verified. |
| Developer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Zephyrus |
| Release date | 2 October 2019 |
| Availability | 22 October 2019 |
| Introductory price | USD 1349.99 to 3299.99 |
| Discontinued | Yes, No |
| Operating system | Windows 10 Home Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 9 7940HS AMD Ryzen 9 5900HS AMD Ryzen 7 7735HS AMD Ryzen 9 6900HS |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 1 total slots |
| Storage | 1024 GB, 512 GB |
| Storage slots | 1 total slots |
| Display | Screen size: 14.0 inch Panel type: Mini LED, IPS Resolution: 2560 x 1600, 2560 x 1440 PPI: 209.8, 215.63 Aspect ratio: 16:9, 16:10 Refresh rate: 165, 120 Hz Max brightness: 392, 470, 350, 563 Nits sRGB coverage: 100.0 % Adobe RGB coverage: 93.4, 86.0, 80.0, 85.0 % P3 coverage: 78.0, 99.6, 98.0 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4070 8.0 GB VRAM 125 Watts Total GPU power AMD RX 6700S 8.0 GB VRAM 105 Watts Total GPU power |
| Input | Built in: Sold Separately: |
| Camera | Front: 720p, No Webcam, 1080p Rear: |
| Connectivity | WiFi 6E, 6 Bluetooth 5.3, 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes, No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 12.3 inches (310 mm) x 8.9 inches (230 mm) x 0.79 inches (20 mm), 12.3 inches (310 mm) x 8.9 inches (230 mm) x 0.73 inches (19 mm), 12.3 inches (310 mm) x 8.9 inches (230 mm) x 0.75 inches (19 mm), 12.8 inches (330 mm) x 8.7 inches (220 mm) x 0.7 inches (18 mm) |
| Mass | 3.64 pounds (1,650 g), 3.79 pounds (1,720 g) |
| Power brick | 1.6 pounds (730 g), [convert: needs a number], 1.26 pounds (570 g), 1.2 pounds (540 g) |
| Keyboard | RGB, White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes, No |
| Facial recognition | Yes, No |
| Warranty | 1 year |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Zephyrus G14 is a laptop.