Acer Swift Go 16 (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Swift |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 999.99 to 999.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 9 185H |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 141.51 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 300 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 80 % P3: 80 % |
| Graphics | Intel Arc 8-Cores |
| Camera | Front: 1440p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9.6 inches (24 cm) H: 0.59 inches (1.5 cm) |
| Mass | 3.53 pounds (1,600 g) |
| Battery | 65 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Acer |
The Acer Swift Go 16 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links