Lenovo Legion Slim 7/7i 16APH8/16IRH8 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | Legion Slim |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1399.99 to 1399.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 7840HS |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 1 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 240 Hz Brightness: 502 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 72 % P3: 70 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 115 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 3 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 10.2 inches (26 cm) H: 0.69 inches (1.8 cm) |
| Mass | 4.4 pounds (2,000 g) |
| Battery | 99.9 Wh |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Lenovo |
The Lenovo Legion Slim 7 16" (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links