Dell Inspiron 16 5635 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Dell |
|---|---|
| Product family | Inspiron |
| Release date | March 2023 |
| Introductory price | USD 749.99 to 749.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 7730U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 265 Nits sRGB: 56.1 % Adobe RGB: 39.7 % P3: 40.8 % |
| Graphics | AMD Ryzen 7 7730U Vega 8 |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 9.9 inches (25 cm) H: 0.72 inches (1.8 cm) |
| Mass | 4.19 pounds (1,900 g) |
| Battery | 54 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Dell |
The Dell Inspiron 16 5635 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links