MSI Titan 18 HX (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Titan |
| Release date | February 2024 |
| Introductory price | USD 5 to 399.99 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i9-14900HX |
| Memory | 128 GB |
| Memory slots | 4 user accessible |
| Storage | 4096 GB |
| Storage slots | 3 user accessible |
| Display | Screen size: 18 inch Panel type: Mini LED Resolution: 3840 x 2400 PPI: 251.57 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 120 Hz Brightness: 401 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 86 % P3: 98 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4090 10 GB VRAM 175 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 7 Bluetooth version: 5.4 USB type-A: 3 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 15.9 inches (40 cm) D: 12.1 inches (31 cm) H: 1.26 inches (3.2 cm) |
| Mass | 7.93 pounds (3,600 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | MSI |
The MSI Titan 18 HX (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links