HP Pavilion 15 (2020)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Product family | Pavilion |
| Release date | August 2020 |
| Introductory price | USD 456 to 456 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i3-1115G4 |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: TN Resolution: 1366 x 768 PPI: 100.45 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 220 Nits sRGB: 66 % Adobe RGB: 49 % P3: 49 % |
| Graphics | Intel i3-1115G4 Intel UHD Xe G4 |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 5 Bluetooth version: 5 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 9.5 inches (24 cm) H: 0.71 inches (1.8 cm) |
| Mass | 3.75 pounds (1,700 g) |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | [Not%20Available HP] |
The HP Pavilion 15 (2020) is a laptop.
Reviews
Purchase Links