Lenovo Legion 9/9i Gen 9 16IRX9 (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | Legion Pro |
| Release date | February 2024 |
| Introductory price | USD 3999 to 3999 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-14900HX |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: Mini LED Resolution: 3200 x 2000 PPI: 235.85 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 682 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 87 % P3 coverage: 97 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4090 16 GB VRAM 175 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 3 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (360 mm) D: 10.9 inches (280 mm) H: 0.89 inches (23 mm) |
| Mass | 5.73 pounds (2,600 g) |
| Power brick | 2.15 pounds (980 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Lenovo |
The Lenovo Legion 9i (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links