MSI Stealth 17 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Stealth |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 3899 to 3899 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i9-13900H |
| Memory | 64 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 2048 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1440 PPI: 169.78 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 240 Hz brightness: 384 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 87 % P3 coverage: 98 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4090 GB VRAM 105 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 15.7 inches (400 mm) x 11.2 inches (280 mm) x 0.79 inches (20 mm) |
| Mass | 6.17 pounds (2,800 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | MSI |
The MSI Stealth 17 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links