Samsung Galaxy Book4 (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Product family | Galaxy Book |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 0 to 1 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core 7 150U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 300 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 97 % P3: 100 % |
| Graphics | Intel Core 7 150U Iris Xe |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9 inches (23 cm) H: 0.61 inches (1.5 cm) |
| Mass | 3.42 pounds (1,550 g) |
| Power brick | 0.35 pounds (160 g) |
| Battery | 54 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Samsung |
The Samsung Galaxy Book4 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links