Lenovo IdeaPad 3 15" (2021)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | IdeaPad |
| Release date | October 2021 |
| Introductory price | USD 339.98 to 339.98 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i3-1115G4 |
| Memory | 8 GB |
| Memory slots | 1 user accessible |
| Storage | 256 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: TN Resolution: 1366 x 768 PPI: 100.45 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 220 Nits sRGB: 50 % Adobe RGB: 38 % P3: 38 % |
| Graphics | Intel i3-1115G4 Intel UHD Xe G4 |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 5 Bluetooth version: 5 USB type-A: 3 USB-C: 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.3 inches (36 cm) D: 10 inches (25 cm) H: 0.78 inches (2.0 cm) |
| Mass | 3.75 pounds (1,700 g) |
| Battery | 35 Wh |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | Lenovo |
The Lenovo IdeaPad 3 15" (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links