MSI Katana 17 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Katana |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1367.45 to 1367.45 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-13620H |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 256 Nits sRGB: 61 % Adobe RGB: 42.2 % P3: 40.8 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 105 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 15.7 inches (40 cm) D: 10.8 inches (27 cm) H: 0.99 inches (2.5 cm) |
| Mass | 5.73 pounds (2,600 g) |
| Power brick | 1.26 pounds (570 g) |
| Battery | 53.5 Wh |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | MSI |
The MSI Katana 17 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links