Samsung Galaxy Book3 360 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Product family | Galaxy Book |
| Release date | March 2023 |
| Introductory price | USD 999.99 to 999.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-1360P |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: OLED Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 350 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 96 % P3: 100 % |
| Graphics | Intel i7-1360P Iris Xe |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9 inches (23 cm) H: 0.54 inches (1.4 cm) |
| Mass | 3.22 pounds (1,460 g) |
| Battery | 61.1 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | 2-in-1 / Convertible |
| Website | Samsung |
The Samsung Galaxy Book3 360 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links