ASUS ROG Zephyrus G15 (2021)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Zephyrus |
| Release date | May 2021 |
| Introductory price | USD 1 to 479.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 9 5900HS |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 1 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1440 PPI: 188.28 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 309 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 86 % P3: 97 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3070 95 W |
| Camera | Front: No Webcam |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9.6 inches (24 cm) H: 0.78 inches (2.0 cm) |
| Mass | 4.19 pounds (1,900 g) |
| Power brick | 1.08 pounds (490 g) |
| Battery | 90 Wh |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Zephyrus G15 (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links