Acer Swift X (2022)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Swift X |
| Release date | April 2022 |
| Introductory price | USD 999.99 to 999.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-1260P |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 2240 x 1400 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 330 Nits sRGB: 99 % Adobe RGB: 73 % P3: 70 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3050 40 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 12.3 inches (31 cm) D: 8.4 inches (21 cm) H: 0.7 inches (1.8 cm) |
| Mass | 3.09 pounds (1,400 g) |
| Battery | 58.7 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Acer |
The Acer Swift X (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links