Microsoft Surface Laptop Go 3 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Microsoft |
|---|---|
| Product family | Surface |
| Release date | October 2023 |
| Introductory price | USD 799.99 to 799.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i5-1235U |
| Memory | 8 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 256 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 12.4 inch Panel type: IPS Resolution: 1536 x 1024 PPI: 148.87 Aspect ratio: 3:2 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 337 Nits sRGB: 97 % Adobe RGB: 67 % P3: 65 % |
| Graphics | Intel i5-1235U Iris Xe |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 1 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 0 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 11 inches (28 cm) D: 8.1 inches (21 cm) H: 0.62 inches (1.6 cm) |
| Mass | 2.49 pounds (1,130 g) |
| Power brick | 0.48 pounds (220 g) |
| Battery | 41 Wh |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Microsoft |
The Microsoft Surface Laptop Go 3 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links