MSI Bravo 15 (2023)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Bravo |
| Release date | February 2023 |
| Introductory price | USD 999 to 1099.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 5 7535HS AMD Ryzen 7 7735HS |
| Memory | 8 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 267 Nits sRGB: 56 % Adobe RGB: 44 % P3: 44 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4050 105 W Nvidia RTX 4060 105 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 10.2 inches (26 cm) H: 0.98 inches (2.5 cm) |
| Mass | 4.96 pounds (2,250 g) |
| Battery | 53.5 Wh |
| Keyboard | Blue |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | MSI |
The MSI Bravo 15 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links