Dell Latitude 5430 (2022)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Dell |
|---|---|
| Product family | Latitude |
| Release date | May 2022 |
| Introductory price | USD 789.99 to 879.99 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i5-1235U |
| Memory | 8 or 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 256 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 157.35 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 248 Nits sRGB: 55 % Adobe RGB: 39 % P3: 39 % |
| Graphics | Intel i5-1235U Iris Xe |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 12.7 inches (32 cm) D: 8.4 inches (21 cm) H: 0.76 inches (1.9 cm) |
| Mass | 3.01 pounds (1,370 g) |
| Battery | 58 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | Dell |
The Dell Latitude 5430 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links