Lenovo Flex 5 14 (2022)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | Flex |
| Release date | March 2022 or December 2022 |
| Introductory price | USD 529.99 to 624.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 5 5500U AMD Ryzen 7 7730U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 or 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 or 1920 x 1200 PPI: 157.35 or 161.73 Aspect ratio: 16:9 or 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 221 or 277 Nits sRGB: 63 or 63.7 % Adobe RGB: 44 or 44.2 % P3: 42 or 42.7 % |
| Graphics | AMD Ryzen 5 5500U Vega 7 AMD Ryzen 7 7730U Vega 8 |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 12.3 inches (31 cm) D: 8.9 inches (23 cm) H: 0.7 inches (1.8 cm) |
| Mass | 3.42 pounds (1,550 g) |
| Power brick | 0.77 pounds (350 g) |
| Battery | 52.5 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | 2-in-1 / Convertible |
| Website | Lenovo |
The Lenovo Flex 5 14 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links