ASUS ROG Strix SCAR 16 (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Strix |
| Release date | January 2024 |
| Introductory price | USD 2899.99 to 2899.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-14900HX |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: Mini LED Resolution: 2560 x 1600 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 240 Hz Brightness: 500 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 89 % P3: 99 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4080 12 GB VRAM 175 W Nvidia RTX 4090 16 GB VRAM 175 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 13.9 inches (35 cm) D: 10.4 inches (26 cm) H: 1.05 inches (2.7 cm) |
| Mass | 5.84 pounds (2,650 g) |
| Battery | 90 Wh |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Strix SCAR 16 (2024) is a laptop.
Reviews
NotebookCheck, UltrabookReview
Purchase Links