MSI GF63 Thin (2019)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | GF Thin |
| Release date | May 2019 |
| Introductory price | USD 599 to 599 |
| Operating system | Windows 10 Home |
| CPU | Intel i5-10300H |
| Memory | 8 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 256 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 249 Nits sRGB: 57 % Adobe RGB: 39 % P3: 38 % |
| Graphics | Nvidia GTX 1650 Max-Q |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 10 inches (25 cm) H: 0.85 inches (2.2 cm) |
| Mass | 4.1 pounds (1,900 g) |
| Keyboard | Red |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | MSI |
The MSI GF63 Thin (2019) is a laptop.
Reviews
Purchase Links