Acer Aspire Go 14 (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Aspire |
| Release date | February 2024 |
| Introductory price | USD 349 to 349 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 3 7320U |
| Memory | 8 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 128 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 161.73 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 280 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 70 % P3 coverage: 70 % |
| Graphics | AMD Radeon 610M |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 12.6 inches (32 cm) D: 8.9 inches (23 cm) H: 0.74 inches (1.9 cm) |
| Mass | 3.22 pounds (1,460 g) |
| Number pad | No |
| Facial recognition | No |
| Website | Acer |
The Acer Aspire Go 14 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links