Lenovo ThinkBook 13x (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | ThinkBook |
| Release date | January 2024 |
| Introductory price | USD 1399 to 1399 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel Core Ultra 5 125H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 13.5 inch Panel type: IPS Resolution: 2880 x 1920 PPI: 256.39 Aspect ratio: 3:2 Refresh rate: 120 Hz Brightness: 500 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 78 % P3 coverage: 81 % |
| Graphics | Intel Arc 4-Cores |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 0 USB-C: 3 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 3 HDMI: 0 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 11.6 inches (290 mm) D: 8.1 inches (210 mm) H: 0.5 inches (13 mm) |
| Mass | 2.7 pounds (1,200 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | Lenovo |
The Lenovo ThinkBook 13x (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links