HP Omen 17 (2021)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Product family | Omen |
| Release date | October 2021 |
| Introductory price | USD 1399 to 1399 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-11800H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 342 Nits sRGB coverage: 96 % Adobe RGB coverage: 66 % P3 coverage: 64 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3060 130 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 15.6 inches (400 mm) D: 10.3 inches (260 mm) H: 1.06 inches (27 mm) |
| Mass | 6.13 pounds (2,780 g) |
| Power brick | 2.42 pounds (1,100 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | HP |
The HP Omen 17 (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links