ASUS ROG Zephyrus G14 (2020)
This article needs to be Verified. |
| Developer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Zephyrus |
| Release date | 2 October 2019 |
| Availability | 22 October 2019 |
| Introductory price | USD 1349.99 to 3299.99 |
| Discontinued | No, Yes |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 9 6900HS, AMD Ryzen 7 7735HS, AMD Ryzen 9 5900HS, AMD Ryzen 9 7940HS |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 1 total slots |
| Storage | 512 GB, 1024 GB |
| Storage slots | 1 total slots |
| Display | Screen size: 14.0 inch
Panel type: Mini LED, IPS Resolution: 2560 x 1600, 2560 x 1440 PPI: 215.63, 209.8 Aspect ratio: 16:9, 16:10 Refresh rate: 120, 165 Hz Max brightness: 470, 392, 563, 350 Nits sRGB coverage: 100.0 % Adobe RGB coverage: 80.0, 93.4, 85.0, 86.0 %P3 coverage: 99.6, 78.0, 98.0 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4080 12.0 GB VRAM 125 Watts Total GPU power
Nvidia RTX 4090 16.0 GB VRAM 125 Watts Total GPU power Nvidia RTX 4060 8.0 GB VRAM 125 Watts Total GPU power Nvidia RTX 3060 GB VRAM 80 Watts Total GPU power AMD RX 6700S GB VRAM 105 Watts Total GPU power Nvidia RTX 4070 8.0 GB VRAM 125 Watts Total GPU power AMD RX 6800S GB VRAM 105 Watts Total GPU power Nvidia RTX 4050 6.0 GB VRAM 120 Watts Total GPU power |
| Input | Built in: Sold Separately: |
| Camera | Front: 720p, No Webcam, 1080p Rear: |
| Connectivity | WiFi 6E, 6
Bluetooth 5.2, 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No, Yes Ethernet: NoUSB-C charging: Yes |
| Dimensions | 12.3 inches (310 mm) x 8.9 inches (230 mm) x 0.75 inches (19 mm), 12.3 inches (310 mm) x 8.9 inches (230 mm) x 0.79 inches (20 mm), 12.3 inches (310 mm) x 8.9 inches (230 mm) x 0.73 inches (19 mm), 12.8 inches (330 mm) x 8.7 inches (220 mm) x 0.7 inches (18 mm) |
| Mass | 3.64 pounds (1,650 g), 3.79 pounds (1,720 g) |
| Power brick | [convert: needs a number], 1.6 pounds (730 g), 1.2 pounds (540 g), 1.26 pounds (570 g) |
| Keyboard | RGB, White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No, Yes |
| Facial recognition | No, Yes |
| Warranty | 1 year |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Zephyrus G14 is a laptop.
Reviews
, NotebookCheck, UltrabookReview, GizmoSlipTech, JarrodsTech
Purchase Links
Ebay, EXCaliberPC, HIDEvolution, ASUS, Best Buy, ASUS, EXCaliberPC, HIDEvolution, Best Buy, Best Buy, HIDEvolution, Walmart, Amazon, EXCaliberPC, Best Buy, HIDEvolution, Best Buy, Best Buy, Newegg, Amazon, Amazon, Best Buy, ThePCWholesale, Newegg, Amazon, HIDEvolution, EXCaliberPC, Best Buy